Soľ v záhrade
Soľ do kúpeľa v záhrade ochráni stromčeky aj dodá živiny
Epsom soľ je zázrakom nielen vo vani. V záhrade vám môže šikovne pomôcť.
Epsom soľ (síran horečnatý - heptahydrát) je známa tiež ako horká soľ, rozhodne si ju však nepredstavujte ako typickú slanú soľ, ktorú používame v kuchyni. Má blahodarné účinky na náš organizmus - detoxikuje, uľavuje pri nafukovaní, využíva sa ako peeling, dokáže posliniť vlasy aj uvoľniť svaly.
Epsom soľ je azda to nejlepšie, čo si môžete dopriať do kúpeľa, o jej používaní sa viac dočítate na internete.
Epsom soľ v záhrade
V záhrade má epsom soľ tiež niekoľko využití. Pomôže vám v boji proti slimákom, pritom nie je škodlivá ako bežná soľ. Rastliny živiny z nej dokonca uvítajú.
Ak nechcete ošetrovať trávnik umelými pesticídmi, striekajte ho roztokom (3 - 5%) epsomskej soli. Okrem toho, že získa sviežu zelenú farbu, roztok pôsobí aj ako insekticíd. Krásnu zelenú farbu získajú vďaka epsomskej soli aj ihličnany.
Epsomskú soľ zapracujte do zeme okolo ruží či iných kvetov, ktoré obľubujú bohatú výživu. Postupne sa z nej budú uvoľňovať živiny a vy by ste sa vďaka nim mali tešiť z krajších a dlhšie kvitnúcich kvetov.
Zapracovaním niekoľkých lyžičiek drobných kryštálikov do pôdy potešíte nielen kvety, ale aj rajčiaky či papriky.
Pokiaľ stále neviete ochrániť stromčeky pred ohryzom, skúste taktiež epsomskú soľ. Je veľmi horká, vďaka čomu by kôra vašich stromov už nemala škodcom chutiť.
Prečo Epsom soľ?
Pretože začiatkom 17. storočia objavil farmár, žijúci práve neďaleko mesta Epsom na Britských ostrovoch, studničku bohatú na prospešný síran horečnatý.
Archív LR