November v záhrade
Dušičky sú za nami a pomaly sa pripravujeme na zimu. Aj v záhradke končí hlavná sezóna. Ovocie je zozbierané, záhony sme zryli, pôdu prekyprili... I v novembri však čakajú na milovníkov záhrad nevyhnutné povinnosti.
Počas teplejších dní stále vysádzame a orezávame ovocné dreviny. Pri ich zrezávaní musíme dbať na to, aby nasledujúci týždeň teploty neklesli pod bod mrazu. V prípade, že nechceme riskovať straty, necháme túto činnosť na skorú jar.
Po opadaní lístia z broskýň aplikujeme meďnatý a sírnatý postrek proti kučeravosti. Jeho druhú fázu vykonáme na jar, pri pučaní prvých lístkov, najneskôr však do obdobia kvitnutia. Na jar používame výhradne organické fungicídy, aby sme nepoškodili mladé lístočky. Po odkvitnutí sú postreky neúčinné. Nepriamo môžeme predchádzať kučeravosti pridávaním vápna a draselným hnojením.
November je vhodný čas na prihnojovanie stromov a krov drobného ovocia, predovšetkým egrešov, ríbezlí a malín. Kým nedoľahnú mrazy, môžeme vykonávať presvetľovací a zmladzovací rez. Hlavné výhonky skrátime o polovicu, slabé odstránime a bočné skrátime na 5cm.
Oberáme neskoro plodiace jablone. Už uskladnené plody prezrieme a každé nahnité alebo poškodené vyhodíme do kompostu.
Pracovitý záhradkári sa aj v tomto mesiaci stále tešia z čerstvej úrody zeleniny. Typickou zeleninou tohto obdobia je kapusta. Pred mrazmi musíme chrániť hlavne červenú kapustu, čínskej kapuste teploty pod nulou neublížia. Ak nám kapusta nestihla poriadne vyzrieť, tak ju prikryjeme fóliou, tak aby sa nedotýkala listov. Podložiť ju môžeme novinovým papierom, aby neodhnívala odspodu. V prípade, že nastanú hlboké mrazy, vyberieme nevyzretú kapustu aj s koreňom a umiestnime ju do zeminy v svetlej pivnici.
Ak nemáme kde uskladniť koreňovú zeleninu, môžeme ju nechať v záhonoch, no prikryjeme ju netkanou textíliou, aby nevymrzla. Pokiaľ prikrývku znásobíme aj o vrstvu lístia alebo slamy a zamedzíme tak premŕzaniu pôdy, môžeme zeleninu konzumovať čerstvú počas celej zimy.
Z hlúbovej zeleniny pestujeme počas zimy v záhonoch kel kučeravý a ružičkový. Pred príchodom mrazov ich nakopcujeme, aby ich sneh a vietor nepováľali.
Jesennú prípravu pôdy môžeme vykonávať až do mrazov, kedy sa už so zamrznutou zeminou pracuje len veľmi ťažko.
Je čas zazimovať trvalky
Okrasnej tráve Cortaderia zviažeme vrcholy, aby dovnútra nešla voda, chúlostivé trvalky zakryjeme vrstvou lístia a trávy. Stálozelené trvalky celé nezakrývame, podporili by sme hnilobu, len nakopíme kompost. Hlavne ich na zimu dôkladne zalejeme, pretože skôr uschnú, než zmrznú, zvlášť tie z čerstvých výsadieb. Ako ochranu ale nepoužívame lístie ruží, aby sme nešírili hubové choroby. .
I v novembri sadíme
Pokiaľ nezamrzne pôda, môžeme sadiť - ovocné stromy, ruže, opadané kríky. Ovocné stromy sadíme tak hlboko, ako boli v škôlke, maliny, ostružiny a ríbezle o kúsok hlbšie. Ak sme nakúpili a nestihli sadiť, rastliny založíme a počkáme na teplejšie dni, v najhoršom prípade do jari. Kôstkoviny, hlavne marhule, broskyne a nektarinky majú radšej jarnú výsadbu. Snáď ešte stihneme vysadiť cesnak. Ak už mrzne, sadbu uschováme do jari a čo najskôr vysadíme. Síce bude o trochu menší, ale bude. Zo záhonu vyrýpeme pažítku a zasadíme do kvetináča. Na svetlom okne začneme čoskoro zbierať zelené vitamíny.
Jazierko a hladná zver
Nezabudnime na záhradné jazierko. Náchylnejšie rastliny presunieme na zimovisko, ostatné zbavíme ich uhynutých častí, ďalšie zostrihneme - ale pozor, duté nie, uvoľnením cesty vode by sme podporili ich hnitie.
A likvidujeme...
V novembri nás ešte čaká "likvidácia". Dôkladne je potrebné prebrať zozbierané hľúzy a cibule. Tie "chytené" nemilosrdne zlikvidujeme, ostatné dôkladne očistíme a pokiaľ poznáme odrody, označíme ich menovkami. Počas zimy by sme mali kontrolovať ich zdravotný stav. Pozrieme sa aj do korún stromov a vyrežeme vyschnuté vetvy. Zároveň odstránime zdroj chorôb - mumifikované plody. Ak nechováme hospodárske zvieratá, snažíme sa zohnať chlievovú mrvu. Časť zaryjeme do zimnej brázdy pre paradajky, papriky, uhorky, zemiaky, zeler na budúci rok, zvyšok skompostujeme.
V novembri ošetrujeme
- broskyne proti kučeravosti listov - pri opade listov meďnatými prípravkami
- ovocné stromy bielením kmeňov - zmiernime tak nepriaznivé účinky silných mrazov na ich kmene najmä v druhej polovici zimy
- ovocné stromy chráničmi z umelej hmoty alebo z drôteného pletiva - ochránime ich tak pred poškodením zajacmi alebo inou zverou